راهنمای انتخاب رنگ برای دکوراسیون منزل

همینطور که در حال خواندن این مطلب هستید، نگاهی به اطرافتان بیاندازید. فکر کنید اتاقی که در آن نشسته اید شیشه ایست. تصور کنید که هیچ رنگی در ترکیب آن بکار نرفته است. چه حسی به شما دست می دهد؟

دکوراسیون داخلی
۱۳۹۸-۲۲-۰۶
322

همینطور که در حال خواندن این مطلب هستید، نگاهی به اطرافتان بیاندازید. فکر کنید اتاقی که در آن نشسته اید شیشه ایست. تصور کنید که هیچ رنگی در ترکیب آن بکار نرفته است. چه حسی به شما دست می دهد؟

آیا گمان نمی کنید فضای خانه بی روح شده است؟ حضور در این خانه به شما حس ترس نمی دهد؟ بار دیگر نگاهی به دیوارها و مبلمان بیاندازید. آنها را در رنگی که خیال راحت و آرامش به شما می دهد تصور کنید. رنگی که شیک و نشاط آور و آرامش بخش باشد.

همیشه و همیشه رنگ ها به ما احساس می دهند. احساسی که موقعیت فعلی را زیباتر می کند، یا برعکس و یا شاید هم حس ترس و دلهره و یا حس هیجان.

اما این حسها چگونه بوجود می آیند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با خصوصیات بهتر رنگ ها آشنا شویم.

 

انتخاب رنگ در دکوراسیون

در انتخاب رنگ اولویت را در رنگ های مورد علاقه قرار دهید. این بهترین و آسانترین راه برای رها شدن ار استیصال در انتخاب رنگ است.

اگر بر اساس علاقه رنگی را انتخاب کنید دیگر درگیر محدودیت های مد و رنگ سال و باقی موارد نخواهید بود.

رنگ پایه را بر اساس علاقه انتخاب کنید. سپس باقی رنگ ها را براساس مکمل بودن و رنگ های تضاد قرار دهید تا جذابیتی دو برابر به محیط بدهید. رنگ مورد علاقه تان فقط الهام بخش دیگر ترکیبات کاربردی در منزل شما خواهد بود.

 

چگونه یک رنگ الهام بخش پیدا کنیم؟

کاتالوگ ها و مجلات همواره مملو از گزینه هایی برای الهام گرفتن هستند. خوشبختانه ما در این عصر شانس زیادی داریم که می توانیم از اینترنت و فضای مجازی الهام بگیریم.

وب سایت های خرده فروشی زیادی هستند که آلبوم های معماری و دکوراسیون منازل را در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهند و شما می توانید تمامی آنها را برای خود منبع الهام قرار دهید.

سایت های مشغول در زمینه نیز به شما یاد می دهند چونه از رنگ های شاد و مناسب در منزل خود استفاده کنید.

برخی از سایت ها و شبکه های اجتماعی مطرح جهانی مانند اینستاگرام و پینترست ( (Pinterest بخوبی می توانند به شما در این زمینه کمک کنند. 

ما به شما وب سایت پینترست را پیشنهاد می کنیم.

 

تئوری انتخاب رنگ

برای انتخاب رنگ می توانید نگاهی به نمودار مدور طیف های رنگ بیاندازید پس نیازی به مطالعه تئوری رنگ نیست. شما به آسانی می توانید از این نمودار رنگ مناسبی برای پیاده کردن ایده تان انتخاب کنید.

این نمودار چرخشی به شما می گوید که رنگ ها چه ارتباطی با یکدیگر دارند. و همینطور می توانید اصول ترکیب رنگ ها را یاد بگیرید. حتی اگر از رنگ های معینی برای رنگ آمیزی استفاده نمی کنید، از ترکیب رنگ ها و سایه های رنگی استفاده کنید تا فضای مورد علاقه خود را بسازید.

 

با ترکیب رنگ های خنثی خلاقیت داشته باشید

رنگ خنثی همیشه فضا را بی روح نمی کند. بلکه با رنگ های خنثی می توانید جلوه خاصی به محیط بدهید فقط کافیست کمی خلاقیت به آن اضافه کنید.

دیواری که با رنگ های خنثی به صورت راه راه رنگ آمیزی شده است سبک ویژه ای به رنگ آمیزی منزل شما می دهد. با این طرح یک اتاق ملایم و آرام خواهید داشت.

دیوارهایی که به صورت خنثی رنگ شده اند و سقف آنها سفید است نیز وجهه آرامی به محیط می دهد.

استفاده از رنگ های چاپی در دکوراسیون

مصنوعات چاپی نیز یکی دیگر از آسان ترین و بهترین روش ها برای گزینش رنگ دکوراسیون داخلی است. به شرطی که از رنگ های جذابی در آن استفاده شده باشد.

روتختی، بالشت، روکش و رمیزی نیز گزینه مناسبی برای تنوع رنگ منزل شماست. با دقت به رنگ های شاد و با نشاط مصنوعات چاپی می توانید دیواری خاص داشته باشید. توجه به رنگ و جزئیات دیگر در دکوراسیون منزل باعث می شود انتخاب بهتری در رنگ دکوراسیون خود داشته باشید.

همیشه در فروشگاه های مصنوعات چاپی یا همان کاغذ دیواری ها نمونه  ای برای انتخاب مشتریان وجود دارد. شما می توانید این نمونه ها را به منزل آورده و هماهنگی آنها را با دیوارهای اتاقتان بررسی کنید.

 

از فضای بیرون ایده بگیرید

یک روش بسیار متداول برای ایده گرفتن فضای بیرون است.

شما می توانید از جنگل و طبیعت الهام بگیرید و رنگ سبز را انتخاب کنید و یا اینکه می توانید با الهام از دریا رنگ آبی را انتخاب کنید. گزینش رنگی که بر پایه رنگ های خارج از منزل شما باشد آرامش بخش و الهام بخش خواهد بود.

شما باید با توجه به نور و روشنایی و موقعیت شب و روز انتخاب رنگ ها را انجام دهید.

الهام رنگ از آثار هنری

گزینش رنگ از یک اثر هنری شاخص در منزل مشتری یکی دیگر از اسرار کار طراحان داخلی است. هنرمندانی که آثار شاخص از خود بجا می گذارند سعی بر این دارند که موقعیت نور و رنگ را بخوبی در طرح اجرا کنند.

الگو برداری در طرح و رنگ از آثار هنرمندان کمک بزرگی در انتخاب رنگ شما خواهد کرد.

 رنگ آمیزی به سبک تاریخی

پیشنهاد بسیاری از افراد شاخص و هنرمند رنگ های تاریخی است. از کلکسیون های تاریخی دیدن کنید و رنگ آنها را بعنوان منبع الهام استفاده کنید. استفاده از این رنگ ها سبک دکوراسیون شما را بهبود می دهد. با رنگ های تاریخی می توانید به دیوارهای منزل و دکوراسیون خود یک تنوع چشمگیر بدهید.

تیره و روشن در سایه ها

اندکی تطبیق در سبک دکوراسیون منازل با رنگ مناسب برای داشتن یک فضای ایده آل کافیست. به سایه های روشن و تیره و رنگ های آنها توجه کنید. با جابجایی میزان روشنایی سایه های تیره و روشن می توانید سبک سایه ها در رنگ را تغییر دهید.

 

بر اساس نمای داخلی طرح بزنید

همانطور که از قبل گفته شد قبل از انتخاب و خرید رنگ از فروشگاه با ایده گرفتن از فضای مجازی و مجله ها و کاتالوگ ها فضای منزل را تغییر دهید. دکوراسیون نمای داخلی شما را از سردرگمی خارج کرده و باعث می شود راحت تر انتخاب  کنید.

قبل از تصمیم نهایی امتحان کنید

رنگ ها وقتی در داخل جعبه هستند با وقتی روی دیوار زده می شوند تفاوت دارند. پس باید قبل از اینکه شروع به رنگ آمیزی می کنید قسمت کوچکی از اتاق را با همان رنگ امتحان کرده و ببینید رنگ مورد دلخواه شما هست یا نه!

در فروشگاه های رنگ فروشی تعداد بسیار زیادی قوطی رنگ وجود دارد که توسط مشتریان بی دقت برگردانده شده که از انتخاب خود راضی نبودند. پس دقت کنید.

 

از اپلیکیشن رنگ استفاده کنید

برخی از اپلیکیشن های رنگ که برای گوشی ها و تبلت ها طراحی شده اند نیز این امکان را برای ما فراهم می کنند که انتخاب مناسبی در رنگ داشته باشیم.

با یک جستجوی ساده در فضای مجازی می توانید به این اپلیکیشن ها دسترسی داشته باشید.